Plánujete zbudovat v zahradě bazén? Hledáte nadčasové řešení, které vhodně doplní architekturu vašeho rodinného domu? Tápete, jaký druh koupací nádrže se pro vaše potřeby hodí nejlépe, a sháníte návod, jak se v současné nabídce zorientovat? Receptem se může stát i tento článek, v němž přinášíme několik příkladových realizací, které mohou dát vašemu rozhodování ten správný kurz.

Hlavní proud bazénového průmyslu ještě donedávna spočíval především v produkci blankytně modrých, často nadzemních konstrukcí, které mohly při koupání vyvolávat představu, že se jejich majitel smáčí v tyrkysovém moři. Poněkud fingované modré zbarvení však nyní ustupuje přirozenějším stylům, především průzračně čisté vodě, jíž jsou schopny docílit jen nádrže bez barevné povrchové úpravy. Je však zapotřebí volit takové, které i bez nátěru nabídnou dlouhou životnost. Takovými konstrukcemi jsou jen ty antikorozní, nerezové.

Nerez: ekologie, nezávadnost i estetika

Nerezová ocel je známa pro svou ekologickou i zdravotní nezávadnost a povrchovou stálost. Nepraská a svou odolnost si zachovává i tehdy, dojde-li k případnému mechanickému poškození. Neusazují se na ní biologické nečistoty, a vyžaduje tak jen minimální údržbu. Producentem, jenž má s výrobou i instalací nerezových bazénů nemalé zkušenosti, je společnost AKVAHELP Metal, která se této oblasti věnuje již třicátým rokem; za tu dobu zrealizovala přes šest set projektů ve dvanácti různých zemích. Jejich pomyslnou ochutnávku přinášíme i v tomto textu, abychom čtenářům přiblížili, jaké možnosti skýtá nejen toto konkrétní portfolium, ale i jaké trendy právě hýbou tímto průmyslem.

Privátní bazén situovaný ve francouzské Provence.
Privátní bazén situovaný ve francouzské Provence.

Reference z poslední doby

První z realizací, které si dovolíme představit, je projekt soukromého bazénu situovaného u vily v Provence v jihovýchodní Francii. Nerezová konstrukce, která sem byla z Třince dopravena, byla instalována na jednoduchou desku z betonu. Hned na první pohled zaujme provedením „infinity”. Disponuje totiž sníženým žlábkem, do něhož se voda přelévá tak, že bazén působí nekonečným dojmem. Ten je sice jen zdánlivý, ale o to působivější. Z bazénu je výhled na moře a okolní pláž a přístup do vody je umožněn přímo z terasy u domu. Vedle půvabného designu tak rovněž nabízí vysoký uživatelský komfort.

Velmi efektní je též vnitřní bazén s teplou vodou, který společnost AKVAHELP instalovala v beskydském penzionu Jurášek v Kunčicích pod Ondřejníkem. V jeho stěně jsou zabudovány trysky, které vytvářejí protiproud napodobující silný říční proud. Od stejného výrobce je zde umístěna celoroční venkovní vířivá vana s ergonomicky tvarovanými opěrkami hlavy a krku či nerezovými podvodními lehátky. Samozřejmostí je komfortní schodiště s protiskluzovým dezénem a vše obklopuje dřevěná paluba.

Celoroční venkovní vířivá vana s ergonomicky tvarovanými opěrkami hlavy byla dodána do penzionu Jurášek.
Celoroční venkovní vířivá vana s ergonomicky tvarovanými opěrkami hlavy byla dodána do penzionu Jurášek.

Ve Valticích, proslulém vinařském jihomoravském ráji známém rovněž pro svou hojně navštěvovanou památkovou zónu, nedávno spatřil světlo světa další z projektů – nerezový bazén s přelivovou hranou, od níž mají plavci výhled přímo na půvabný valtický zámek. Slouží potřebám hostů vinařství a penzionu Valtberg, kteří ocení mimo jiné i přilehlou odpočinkovou terasu s lehátky.

Nerezový bazén s přelivovou hranou ve Valticích.
Nerezový bazén s přelivovou hranou ve Valticích.

V moderním hotelu Chariclea (bývalé centrální lázně Poděbrady), který leží přímo na lázeňské kolonádě, se firma AKVAHELP podílela na realizaci wellness komplexu. Dodala do něj vířivku o průměru 4,5 metru čtverečního, dvacetimetrovou konstrukci plaveckého bazénu s pohodlným schodištěm, vířivku se zabudovaným chrličem ve stěnách vzbuzujícím pocit vodní clony a efektně osvětlený Kneippův chodník. Výtečnou zdejší atmosféru dokresluje zpracování stropu evokujícího pohled na hvězdnou oblohu. O architektonický návrh celých prostor se zasloužil tým Petra Háka.

Wellness komplex v poděbradském hotelu Chariclea.
Wellness komplex v poděbradském hotelu Chariclea.

Výrobce je také nadšen dodávkou deseti privátních vířivých van do luxusních apartmánů You and Me v Suchdole v okrese Příbram. Každý ze zdejších soukromých prostorů, které si lze pronajmout za účelem odpočinku, je vedle bublinkové horké lázně s hřejivým dřevěným obkladem, již lze využívat za každého počasí, mimo jiné zařízen vlastní saunou, krbem či vnitřním bazénem.

Na závěr vám představíme realizaci soukromého venkovního bazénu s plaveckou dráhou o délce 22 metrů a s „infinity” přelivem. Do vodní nádrže, umístěné v bezprostřední blízkosti jedné brněnské novostavby, lze vstupovat z dlážděné terasy ohraničené betonovou stěnou. Celkový dojem z minimalistického zahradního designu doplněného průzračnou vodní plochou je úchvatný.

Vířivá vana u jednoho z luxusních apartmánů You and Me v Suchdole.
Vířivá vana u jednoho z luxusních apartmánů You and Me v Suchdole.

Bazén pro sport i relaxaci

Z uvedeného je patrné, že současní stavebníci jsou ochotni investovat do kvalitních materiálů, od nichž očekávají nejen uživatelský, ale též trvalý provozní komfort. Budují bazény s individuálními prvky, například s protiproudem a vlnobitím, jež jim umožní udržovat se v kondici. Často je navíc kombinují s wellness vybavením, jako jsou hydromasážní lehátka a dnové perličky, s podvodními reproduktory nebo s vizuálně atraktivním osvětlením s efekty. Bazény u rodinných domů, které obývají i děti, jsou též opatřovány rozmanitými herními komponenty, třeba chrliči a startovními bloky.

Výrobce přitom apeluje na své zákazníky, aby nepodcenili ani typ vstupu do vody. Ten by měl být bezpečný a snadný pro všechny věkové kategorie, což ideálně splňují jen schodiště (třeba jen prostého tvaru a menší velikosti), jež mimo jiné umožňují oční kontakt uživatele s vodou (na rozdíl od žebříků). AKVAHELP každopádně dokáže splnit téměř jakýkoli druh požadavku, má nepřeberné zkušenosti i s atypickými bazénovými realizacemi, například v šestnáctém patře bytového domu či naopak v podzemních prostorech. Firma instalovala také bazén s jednou skleněnou stěnou umožňující průhled z a do interiéru přilehlého domu… Bazény se také často stávají součástí inteligentních systémů pro řízení budov. Pomocí náležité aplikace v mobilním telefonu tak lze naprogramovat režim celé úpravy bazénu a mít pod kontrolou čistotu vody i její teplotu.